Wiadomości Branżowe

40 mln zł dotacji dla Baltic Ceramics

Baltic Ceramics S.A., spółka specjalizująca się w wytwarzaniu proppantów ceramicznych, materiału wykorzystywanego do poszukiwania oraz wydobycia gazu i ropy naftowej, otrzymała pozytywną rekomendację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowaniu budowy zakładu produkcyjnego. Po spełnieniu ostatnich formalności związanych z dostarczeniem dokumentacji i jej weryfikacją przez Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju spółka spodziewa się ostatecznej akceptacji projektu, po której będzie mogła podpisać umowę przyznającą dofinansowanie w kwocie 40 mln zł.

Niespełna miesiąc temu, 11 kwietnia 2014 r. rozpoczęła się budowa zakładu produkcyjnego w Lubsku (woj. lubuskie). Nowy zakład, którego uruchomienie ma nastąpić w III kw. 2015 roku, będzie produkował docelowo 135 tys. ton proppantów ceramicznych rocznie, co będzie odpowiadało ok. 5% światowego zapotrzebowania.

Dotacja z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w wysokości 40 mln zł odpowiada ponad 60% kosztów inwestycji. Pozostała część kosztów zostanie pokryta ze środków własnych spółki. Inwestycja obejmuje budowę zakładu na działce o powierzchni ponad dwóch hektarów oraz zakup najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, m.in. wyposażenie laboratoriów oraz hal produkcyjnych. W zakładzie znajdzie zatrudnienie ok. 30 osób.

- Dzięki decyzji PARP inwestycja, którą rozpoczęliśmy, będzie miała zabezpieczone finansowanie. Koncentrujemy się obecnie na sprawnym przeprowadzeniu przetargów na wybór dostawców poszczególnych elementów linii produkcyjnej. ? powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu Baltic Ceramics. ? Jesteśmy również w kontakcie z naszymi przyszłymi klientami ? firmami zajmującymi się poszukiwaniem i wydobyciem gazu i ropy naftowej. Doceniają oni jakość opracowanych przez nas proppantów, które są poddawane kolejnym testom.

Zakład produkcji proppantów ceramicznych Baltic Ceramics będzie pierwszą tego typu instalacją w Unii Europejskiej. Dzięki unikalnej technologii chronionej patentami proppanty ceramiczne wytwarzane przez Baltic Ceramics będą charakteryzowały się unikalnymi cechami fizycznymi, funkcjonalnymi i użytkowymi na tle konkurencyjnych produktów dostępnych obecnie na globalnym rynku. Odpowiednia jakość oraz właściwości proppantów ceramicznych są kluczowe dla efektywnego pozyskiwania węglowodorów w procesie szczelinowania hydraulicznego. Dotychczas były one wykorzystywane w największej skali przy wydobywaniu gazu łupkowego w Ameryce Północnej. Rozwój wydobycia gazu i ropy naftowej ze źródeł niekonwencjonalnych na całym świecie spowodował, że rynek tego materiału w ostatnich latach rósł co roku średnio o 23%.

- Tworzymy nową gałąź polskiego przemysłu. Chcemy, aby proppanty Baltic Ceramics trafiły także na platformy wiertnicze Morza Północnego oraz wybrzeży Afryki. Z naszego zakładu produkcyjnego będziemy zaopatrywać także firmy branży wydobywczej w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nasze produkty pozwolą uwolnić potencjał schowany teraz głęboko w ziemi. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do bezpiecznego i skutecznego poszukiwania, a następnie wydobywania gazu ze złóż łupkowych zarówno w Polsce, jak i na świecie ? powiedział Dariusz Janus, prezes zarządu grupy przemysłowej IndygoTech Minerals S.A., inwestora strategicznego Baltic Ceramics.

Źródło Baltic Ceramics. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy