Wiadomości Branżowe

Castrol dołącza do projektu Bloodhound

Firma Castrol, wiodący producent środków smarnych, została partnerem projektu Bloodhound, którego celem jest zbudowanie pojazdu zdolnego do ustanowienia nowego rekordu prędkości na lądzie. Dzięki pomocy inżynierów Castrol, którzy dobiorą odpowiedni olej i pozostałe płyny, naddźwiękowy Bloodhound ma przekroczyć barierę 1000 mil na godzinę. Castrol niemal od

Firma Castrol, wiodący producent środków smarnych, została partnerem projektu Bloodhound, którego celem jest zbudowanie pojazdu zdolnego do ustanowienia nowego rekordu prędkości na lądzie. Dzięki pomocy inżynierów Castrol, którzy dobiorą odpowiedni olej i pozostałe płyny, naddźwiękowy Bloodhound ma przekroczyć barierę 1000 mil na godzinę.

Castrol niemal od początku swojego istnienia jest synonimem pasji, pionierskich osiągnięć i najlepszych osiągów. Firma była zaangażowana w wiele projektów, których cel był zawsze ten sam ? pobić najlepszy wynik na świecie. Castrol wspierał w biciu rekordów prędkości pionierów tej dyscypliny na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Ciąg dalszy tej historii będzie miał miejsce podczas prac w projekcie Bloodhound.

Castrol był zaangażowany w pobicie rekordu prędkości na lądzie aż 21-krotnie. Zaczęło się 90 lat temu, w 1924 roku. Wtedy sir Malcolm Campbell uzyskał prędkość 146 mil na godzinę (235 km/h). W czasach współczesnych Castrol ma na koncie 30-letnią współpracę przy biciu rekordów przez pojazdy Thrust. Thrust 2 uzyskał 633 mile na godzinę (1019 km/h), a do dziś niepobity jest wynik Andy Greena w pojeździe Thrust SSC w 1997 roku ? 763 mile na godzinę (1228 km/h). I właśnie ten rezultat będzie pierwszym celem bolidu Bloodhound SSC w 2015 roku, w Hakskeen Pan w RPA.

W nowym pojeździe, z silnikiem o mocy 135 000 KM(!) zostanie wykorzystana szeroka gama najlepszych produktów Castrol, m.in. najwytrzymalszy olej EDGE, używany w motorsporcie płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, używane m.in. przez NASA.

 ?Jesteśmy podekscytowani projektem, który będziemy wspierać. Castrol ma długą i pełną sukcesów historię w biciu rekordów prędkości. Projekt Bloodhound to okazja do zademonstrowania atutów naszych produktów w najtrudniejszych warunkach. Razem wyznaczymy nowe standardy i kolejny raz przesuniemy granice możliwości? ? mówi Paul Waterman, prezes firmy Castrol.

?Bardzo się cieszymy, że Castrol do nas dołączył. Ta marka to synonim motorsportu na najwyższym poziomie i ? oczywiście ? ogromne doświadczenie w biciu rekordów prędkości. Możemy kontynuować naszą 30-letnią współpracę i wierzę, że nie ograniczy się ona tylko do spraw technicznych. Dzięki marce Castrol o projekcie Bloodhound będzie głośno na całym świecie" ? powiedział szef projektu Bloodhound, Richard Noble.

O marce Castrol

Castrol jest jednym z czołowych producentów środków smarnych, od wielu lat ?napędza? marzenia pasjonatów. Ta pasja, połączona ze ścisłą współpracą z producentami samochodów, pozwala opracowywać oleje, które nieraz pomagały bić rekordy prędkości na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Dziś szeroka oferta produktów, w której skład wchodzą oleje EDGE, Magnatec, GTX i Power1, jest dostępna w niemal 140 krajach na całym świecie.

Informacje dodatkowe

Światowy rekord prędkości (763 mile na godzinę ? 1228 km/h) należy do pojazdu Thrust SSC. Ustanowił go w 1997 roku Andy Green, a pracami zespołu kierował dzisiejszy szef projektu Bloodhound, Richard Noble.

Przedstawiciele projektu Bloodhound na całym świecie szukali najlepszego miejsca do bicia rekordu. Potrzebna była pustynia o idealnie płaskim odcinku o długości co najmniej 12 mil i szerokości 2 mil. Wybór padł na Hakskeen Pan w Republice Południowej Afryki.

Przy pełnej prędkości Bloodhound SSC będzie pokonywać milę w 3,6 sekundy.

Bloodhound SSC będzie napędzany trzema silnikami odrzutowymi Rolls-Royce EJ200, wspomaganymi zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego będzie? 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1.

W tej chwili trwają prace nad pojazdem Bloodhound SSC w centrum technicznym zespołu w Bristolu. Według planu ma on być gotowy latem 2015, wtedy też odbędą się testowe przejazdy w Wielkiej Brytanii (przy prędkości ok. 320 km/h). Później ekipa przeniesie się do RPA, gdzie zostanie podjęta próba uzyskania 800 mil na godzinę (1287 km/h). Kolejny etap to powrót do Wielkiej Brytanii, analiza danych i ? w sezonie 2016 ? kolejna próba w RPA. Tym razem celem będzie 1000 mil na godzinę (1609 km/h).

W projekt jest zaangażowanych ponad 250 firm z Wielkiej Brytanii, z czego 180 to niewielkie przedsiębiorstwa. Projekt jest dla nich szansą, by pokazać swoje możliwości.

Ponad 5500 szkół w Wielkiej Brytanii chce korzystać z danych dostarczonych przez zespół projektu Bloodhound w swoim programie nauczania.

Także szkoły w RPA (zgłosiło się już ich ponad 200) chcą brać udział w programie edukacyjnym na bazie danych z projektu Bloodhound. Dziś w RPA jest ponad 100 ambasadorów projektu, którzy wykorzystują go, by zainspirować młodych ludzi, którzy studiują matematykę i inne nauki ścisłe.

 

Zobacz również: http://www.youtube.com/watch?v=4omO2PgQg1A  

Po więcej informacji zapraszamy na: www.castrol.pl i www.facebook.com/castrolpolska

Źródło BP Europa SE, Oddział w Polsce. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy