Garaż Wiadomości Branżowe

Jak zaoszczędzić na wykończeniu nowego mieszkania?

Do kosztów zakupu mieszkania, poza notariuszem, ratą kredytu hipotecznego i ubezpieczeniem, należy doliczyć jeszcze wykończenie i umeblowanie nowo nabytego lokalu. Poza zaopatrzeniem się w niezbędne materiały, takie jak płytki czy panele podłogowe, kolejnym wydatkiem będzie zapłata wykwalifikowanym fachowcom. Jak więc zaoszczędzić na tym, co niezbędne i  czerpać przyjemność z nowego domu?

Ci, którzy kupują nowe mieszkanie, mają alternatywę: albo kupują je w standardzie „pod klucz”, całościowo wykończone, albo wykańczają je sami. – Wybór pierwszej opcji sprawia, że cena automatycznie wzrasta i sięgać może – w zależności od standardu – od 700 do 1200 zł za mkw. – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska.  – Dlatego zdecydowanie częściej nabywcy wolą wyposażyć mieszkanie samodzielnie, wynajmując fachowców. Poza oczywistym atutem, jakim jest swoboda wyboru dodatków, pozostaje jeszcze jeden, ważny plus takiego rozwiązania, mianowicie oszczędność. Z reguły samodzielny remont wychodzi taniej niż ten przeprowadzony przez dewelopera. Poza tym coraz częściej deweloperzy, wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, do zakupu mieszkania dołączają karty rabatowe – dodaje. 

Jakie zniżki na remont domu?

Rabaty, jakie deweloperzy oferują swoim klientom dotyczą szeregu różnych asortymentów. Od siłowni, fryzjera, poprzez telewizję, sprzęt AGD/RTV na remoncie kończąc. – W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy, kiedy wykańcza się mieszkanie – mówi Piotr Paterowicz z Home Polska. Dla przykładu: usługi wykończeniowe, takie jak: położenie płytek w kuchni, parkietu w salonie czy mozaiki w łazience mogą kosztować jedną czwartą mniej. Zatrudnienie projektanta, który zaaranżuje całe wnętrze może wiązać się z rabatem ok. 20 proc. Oszczędności należy również szukać, wynajmując firmę transportową, która pomoże w przeprowadzce, przywiezie materiały budowlane, czy meble. Ze zniżką jej usługi mogą kosztować 25 proc. mniej.

Porównując ceny fachowców w Poznaniu, za ułożenie płytek o wymiarach 10 cm x10 cm pobierają opłatę ok. 70 zł za mkw. Jeśli więc do wykończenia jest standardowa kuchnia posiadająca 7 mkw., koszt ułożenia podłogi wyniesie 490 zł. Do ceny, oczywiście, należy doliczyć zakup materiałów. Ze zniżką koszt tej samej usługi wyniesie ok. 392 zł. Z kolei koszt za usługę projektanta wnętrz w Gdańsku wynosi ok. 80 zł za mkw., przy czym urządzając łazienkę i kuchnię wielu dekoratorów podwaja stawkę. Za urządzenie mieszkania 60 mkw., na które składa się kuchnia siedmiometrowa i łazienka pięciometrowa trzeba zapłacić niecałe 6 000 zł. Z rabatem 25 proc. koszt wyniesie 4 500 zł.

Jak wybrać dobrego fachowca?

Szukając pracowników do wykończenia nowego mieszkania, najczęściej zwraca się uwagę na dwie rzeczy: dokładność i precyzja, z jaką przykłada się do swojej pracy oraz cena. Jeśli takich pracowników polecą znajomi – problem zostaje rozwiązany. Pomocy można również szukać w Internecie na różnych forach, na których internauci zostawiają opinie o konkretnym specjaliście. Nigdy jednak nie dają one pewności, że pozytywny wpis nie został popełniony przez właściciela, który w ten sposób chce zdobyć klientów. Dobrych specjalistów – poza rodziną i przyjaciółmi – może wskazać także sam deweloper, który, dodając kartę rabatową, rekomenduje usługi konkretnej firmy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy