Wiadomości Branżowe

Ostatnie dni na zakup auta z odliczeniem 100% VAT. U dealerów zostały ostatnie modele

Tylko do poniedziałku przedsiębiorcy będą odliczać 100% VAT-u od zakupu nowych samochodów z homologacją ciężarową. W salonach zostały już ostatnie egzemplarze, chętni na odliczenie powinni więc pospieszyć się z decyzją. Zainteresowani konkretnymi modelami mogą mieć poważny problem ze znalezieniem odpowiedniego auta.

Tylko do końca marca działają przepisy przejściowe, dzięki którym przedsiębiorcy mogą bez przeszkód odliczać 100% podatku VAT od samochodów osobowych kupowanych na firmę. Oszczędność będzie możliwa tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup homologacji ciężarowej N1, co może wiązać się z koniecznością instalacji w samochodzie tzw. kratki.

- Od 1 kwietnia kupując auto na firmę, będziemy mogli odliczyć połowę podatku VAT od nabytego samochodu osobowego, a także połowę podatku od towarów i usług od wydatków ponoszonych na eksploatację pojazdu. Wyjątek będzie stanowić VAT od paliwa ? ten będzie można odliczać dopiero od 1 lipca 2015 roku. Cały VAT przedsiębiorca odliczy tylko wówczas, gdy zadeklaruje użytkowanie samochodu wyłącznie do celów służbowych, co wiąże się m.in. z prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu ? wyjaśnia Marcin Lekki, analityk Bankier.pl.

Według danych instytutu Samar od początku roku zarejestrowano ponad 17 tys. nowych samochodów z homologacją N1, a tylko w marcu ich liczba przekroczyła 6 tys. sztuk. W wielu salonach zostały już ostatnie sztuki modeli, od których możemy odliczyć 100% VAT-u. Chętni na najpopularniejsze modele Volkswagena, Skody, czy Toyoty, będą musieli dobrze poszukać, jeśli chcą znaleźć odpowiedni model. Jeszcze większy problem będą mieli chętni na kupno Forda ? wielu dealerów deklaruje, że nie zdążą przygotować samochodu do końca marca, co uniemożliwi odliczenie VAT-u.

Więcej na ten temat w artykule:  http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-salonach-zostalo-juz-niewiele-aut-z-mozliwoscia-odliczenia-100-VAT-3090257.html

 

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy