Rośliny

Pielęgnacja roślin balkonowych latem

Pielęgnacja roślin balkonowych latem
Pielęgnacja roślin balkonowych latem Balkony dla wielu z nas stanowią przydomowe ogródki. To właśnie na nich uprawiamy rośliny i tworzymy strefę wypoczynku. Pięknie ukwiecone są

Pielęgnacja roślin balkonowych latem

Balkony dla wielu z nas stanowią przydomowe ogródki. To właśnie na nich uprawiamy rośliny
i tworzymy strefę wypoczynku. Pięknie ukwiecone są wizytówką naszego mieszkania. Jednak kwiaty, warzywa czy zioła wymagają specjalnej opieki. Pozostawione bez wody oraz nawozu szybko usychają i giną.

Mini ogródek
Odpowiedni dobór roślin to podstawa. Podczas ich wybierania powinniśmy wiedzieć
jakie jest położenie naszego balkonu. Te zlokalizowane od południa w lecie są bardzo nasłonecznione i szybko się nagrzewają. W tych warunkach najlepiej odnajdą się rojniki, rozchodniki, smagliczki, zawciągi, bratki, aksamitki, pelargonie. Dobrze będą się tu czuły również krzewy jałowców, wiciokrzewy berberysy oraz rośliny jednoroczne takie jak: wilce, groszki czy kobee. Cieniolubne rośliny świetnie sprawdzą się na tarasach położonych od strony północnej. Funkie, barwniki, bluszcze, paprocie, trzmieliny, tuje, cyprysiki, fiołki, konwalie i fuksje doskonale odnajdą się w tych warunkach. Warto również posadzić zioła, które zapewnią nie tylko ciekawe kolorystyczne zestawienie, ale przede wszystkim niesamowity zapach i aromat. Szczególnie należy zakupić takie jak: rozmaryn, szałwia, tymianek, mięta, oregano czy melisa. Kierunki świata nie są im straszne odnajdą się wszędzie.

Rośliny chcą pić
Kwiaty i zioła umiejscowione na balkonie są całkowicie zależne od nas. Ich regularne i odpowiednio dostosowane do gatunku podlewanie korzystnie wpływa na wzrost oraz kwitnienie. Latem warto nawadniać rośliny dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej rano i wieczorem, gdy słońce aż tak nie świeci. Nie należy zraszać krzewów popołudniu, gdyż wówczas woda szybko paruje, a zmoczone liście mogą ulec poparzeniu. Nie powinniśmy dopuścić do przesuszenia podłoża ani zbytniego zalania ziemi. Najlepiej, gdy gleba jest zawsze umiarkowanie wilgotna. Rośliny, które lubią cień będą miały inne zapotrzebowanie na wodę niż te posadzone w miejscach słonecznych. Do delikatnego zraszania najlepiej sprawdzą się opryskiwacze marki Kwazar. Mercury Super oraz Venus Super dzięki innowacyjnemu systemowi 360o pozwolą na proste i szybkie działanie. Oprysk cieczy następuje niezależnie od pozycji urządzenia, umożliwiając wygodną pracę również w miejscach trudno dostępnych.

A to już wiesz?  Podlewanie roślin nie tylko latem. Czyli jak często podlewać trawę i kwiaty?

Ładne opakowanie
Aby, kwiaty na balkonie dobrze się prezentowały powinny być posadzone w oryginalnych doniczkach, skrzynkach czy pojemniczkach. Mało estetyczne i źle dobrane mogą wręcz oszpecić nawet najpiękniejsze rośliny. Do każdego balkonu sprawdzą się te wykonane z kamienia, gliny, drewna czy metalu. Zaopatrując się w donice warto zwrócić uwagę na to jaką roślinę w nim posadzimy. Budowa oraz kształt korzenia ma ogromne znaczenie. Część z nich najlepiej będzie się czuła w głębokich a wąskich, inne zaś wymagać będą tylko płytkich i szerokich. Należy również pamiętać, aby sprawdzić czy pojemnik posiada otwory odpływowe jeśli nie, trzeba je zrobić samemu.

Dobry grunt
Równie ważne jest odpowiednie podłoże. Gleba to źródło składników pokarmowych niezbędnych dla roślin do życia. Ograniczona ilość oraz miejsce w doniczce powoduje, że powinno być ono optymalnie dostosowane do konkretnych gatunków roślin. Większość z nich świetnie będzie się czuła w podłożu przeznaczonym do kwiatów balkonowych, które zawierają składniki pokarmowe. Jednak azalie potrzebują gleby kwaśnej, sukulenty zaś podłoża przepuszczalnego z dodatkiem piasku oraz drenażem. Gleba, w której znajduje się nawóz po kilku tygodniach staje się bardziej jałowa. Powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu i wzbogacaniu gleby w składniki odżywcze. W szczególności sprawdzą się tu naturalne, domowe metody, choć w kwiaciarniach jak i sklepach ogrodniczych można kupić wiele gotowych preparatów jak i nawozówOdpowiednio dobrane rośliny balkonowe nie będą wymagały od nas skomplikowanej pielęgnacji i poświęcenia zbyt dużej uwagi, a zielony zakątek umili nam niejedną chwilę relaksu i wpłynie kojąco na nasz system nerwowy. W sklepach istnieje szeroki wybór asortymentu. Warto się z nim zapoznać, aby w całości wykorzystać przestrzeń balkonu.

balcony-180901_1280

KWAZAR-0791

?????????????????????
?????????????????????

party-885942_1280

venus_15l_front copy

Mercury Super o pojemności 0,5l oraz 1l jest idealnym urządzeniem do pielęgnacji roślin domowych czy niedużych krzewów. Unikatowy w skali światowej system oprysku Double Action® dodatkowo zwiększa jego wydajność – rozpylenie cieczy następuje zarówno przy naciśnięciu jak i zwolnieniu dźwigni pompki.
Sugerowana cena detaliczna: 0,5l – 12zł, 1l – 14zł

A to już wiesz?  Gdy mszyce zjadają Twój ogród

Venus Super (dostępny w wersji 1l, 1,5l oraz 2l) to ręczny opryskiwacz ciśnieniowy, który umożliwia oprysk regularnym, stałym strumieniem. Zupełnie nowa pompa oraz konstrukcja głowicy zwiększają zawirowanie cieczy, a ruchoma końcówka pozwala na swobodną regulację kąta oprysku. Venus jest idealny do pielęgnacji zarówno roślin domowych (np. paproci), jak i roślin ogrodowych – krzewów, drzewek itp.
1l – 38zł, 1,5l – 40zł, 2l – 42zł

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy