Ogród Ogrody

Pierwsze prace i porządki na działce

Pierwsze opryskiwanie Koniec lutego to czas, w którym przyroda przygotowuje się do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a na niebie częściej pojawia się słońce

Pierwsze opryskiwanie
Koniec lutego to czas, w którym przyroda przygotowuje się do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a na niebie częściej pojawia się słońce – rozpoczyna się nowy sezon w ogrodzie. Pora cięć, sadzonek, pierwszego wysiewu roślin jednorocznych, kwiatów, warzyw i ziół. Przy odpowiedniej pogodzie powinniśmy także nawozić, podlewać i opryskiwać rośliny.

Porządki na działce
Przed rozpoczęciem sezonu w ogrodzie, najważniejsze jest uporządkowanie działki z zimowych pozostałości. Jeśli na naszych trawnikach znajdują się resztki śniegu, należy rozbić jego skorupę, by szybciej się roztopił. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ zapobiega tworzeniu się pleśni. W celu ochrony przed chorobami i szkodnikami, warto także pamiętać o usunięciu z grządek liści, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Resztki te można wykorzystać jako kompost.

Pozimowe cięcie i sadzenie
Pod koniec lutego rozpoczynamy pielęgnacyjne cięcie drzew, aby zapewnić swobodny wzrost nowym pędom. Wykonując to, usuwamy uschnięte, połamane i dotknięte chorobą gałęzie. W tym okresie przycinamy także żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem (takie jak budleja, tawuła japońska czy hortensja). Pamiętajmy, o cięciu kwiatów zimujących w domu fuksji, oleandrów czy bugenwilli. Okres ten jest również idealny na rozmnażanie z sadzonek roślin np. krokusów, uczepów i fuksji.

Zapobiegaj – pryskaj
Na przełomie lutego i marca, rośliny liściaste zaczynają powoli się rozwijać, a iglaste są jeszcze w stanie spoczynku. Jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie zwalczania zimujących szkodników (jaja, larwy, a nawet osobniki dorosłe). Zabiegi te wykonujemy bardzo starannie, w ciepły i słoneczny dzień (temperatura powyżej 6 ?C). Aby opryskiwanie było precyzyjne, należy postawić na solidny sprzęt. Najlepiej sprawdzają się opryskiwacze marki Kwazar: Neptune Super i Orion Super.

Orion Super-002-2015-02-24 _ 17_01_46-85

Neptune Super-001-2015-02-24 _ 17_01_46-85

Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno ? ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.

A to już wiesz?  Bielenie drzew, kiedy i po co tak naprawdę to robimy?

Sugerowana cena detaliczna ok. 240zł
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.

Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy