Łazienka Łazienki

Skandynawskie inspiracje łazienkowe

Skandynawskie inspiracje łazienkowe
Skandynawskie inspiracje łazienkowe Dzięki ponadczasowej, niewymuszonej estetyce, styl skandynawski od lat wzbudza zachwyt zwolenników minimalizmu i dyskretnej elegancji. W przypadku aranżacji łazienki – pomieszczenia o

Skandynawskie inspiracje łazienkowe

Dzięki ponadczasowej, niewymuszonej estetyce, styl skandynawski od lat wzbudza zachwyt zwolenników minimalizmu i dyskretnej elegancji. W przypadku aranżacji łazienki – pomieszczenia o szczególnie wymagających warunkach, warto sprawdzić czy wyszukane wzornictwo wyposażenia idzie w parze z jego funkcjonalnością.

Styl skandynawski narodził się w odpowiedzi na wymagające warunki, w jakich przyszło żyć mieszkańcom północnej Europy. Przestronne wnętrza utrzymane w jasnej kolorystyce latem przepełniają się promieniami słonecznymi, zimą zaś rekompensują ograniczony dostęp do naturalnego światła. Wpisane w tutejszą kulturę oszczędność i zamiłowanie do przyrody przełożyły się na prostotę aranżacji i dobór naturalnych materiałów. Z uwagi na jednoczesny rozwój nurtu skandynawskiego w kilku państwach, zauważalne są pewne różnice cechujące poszczególne rejony. Charakterystyczne dla Duńczyków i Norwegów jest wykorzystywanie bieli zarówno w łazienkowym wyposażeniu, jak i wykończeniach. W Finlandii elegancja wystroju podkreślana jest czarnymi akcentami. Wspólne jest natomiast zamiłowanie do prostych i czystych form. Co równie ważne, skandynawski minimalizm nadaje tego typu wnętrzom uniwersalnego i ponadczasowego charakteru. Jak wykorzystać te inspiracje w naszych polskich łazienkach?

Funkcjonalność ponad formą
Choć we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim najbardziej zauważalna jest oszczędna estetyka, to główną rolę odgrywają funkcjonalność wyposażenia i ergonomia pomieszczenia. Zbędne elementy ograniczane są do minimum. Utrzymaniu porządku doskonale służą pojemne meble z szufladami lub zamykane szafki w formie wysokich słupków. Walory użytkowe mają ogromne znaczenie także w doborze sanitariatów. ? Projektując nowoczesną ceramikę łazienkową, dużą wagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa i zachowania wysokiego poziomu higieny. Wśród wprowadzanych rozwiązań popularne są na przykład deski ze specjalną powłoką antybakteryjną ? tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. ? W produkcji wyposażenia wykorzystywane są również wysoce trwałe materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne działanie wody i detergentów ? dodaje ekspert. Najwyższa funkcjonalność to również priorytet w przypadku armatury łazienkowej. W skandynawskich wnętrzach sprawdzą się minimalistyczne deszczownie, które umożliwiają regulację ustawień zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników. Gdy wśród domowników znajdują się dzieci, warto zastanowić się nad zakupem baterii termostatycznych, które eliminują ryzyko poparzenia i ograniczają ilość zużytej wody.

A to już wiesz?  Komfort kąpieli w małej łazience

Oswojona natura
Zamiłowanie do przyrody objawia się we wzornictwie użytkowym, sztuce, architekturze, a także nawykach i stylu życia Skandynawów. W łazienkowych wnętrzach inspiracje te widoczne są przede wszystkim na poziomie doboru materiałów. Jasne drewno, jak brzoza lub jesion, stanowi nieodzowny element wystroju. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku mebli i wykończenia podłogi. Aby zyskać gwarancję trwałości wyposażenia, kluczową kwestią jest zabezpieczenie powierzchni przed negatywnym działaniem wilgoci czy detergentów. ? W przypadku mebli łazienkowych, wysoką odpornością na szkodliwe czynniki charakteryzują się modele wykonane z płyty MDF, produkowanej z przetworzonego drewna. Jest ona niepodatna na odkształcenia i absorbcję, a dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w postaci powłoki poliuretanowej ? także na uszkodzenia mechaniczne ? tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. ? Przy zakupie konkretnego mebla, sprawdźmy czy jego krawędzie są chronione przed uszkodzeniami. Materiałem chętnie stosowanym do wykończenia obrzeży jest termoplastyczne tworzywo ABS ? dodaje ekspert. Decydując się na pokrycie drewnem podłogi, warto zwrócić uwagę na egzotyczne gatunki, takie jak teczyna i cedr. Dzięki zawartości olejków i żywic cechują się one trwałością, a także wyjątkową twardością.

Prostota rzeźbiarskich form
Minimalizm łazienek urządzonych w stylu skandynawskim determinuje wybór wyposażenia o prostych, czystych liniach. Chętnie stosowane są więc oszczędne w formie umywalki inspirowane geometrią lub wpuszczane w blat modele, tworzące z meblem jedną płaszczyznę. Wśród armatury królują warianty pozbawione ornamentów i ozdobnych uchwytów. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się baterie, których prosta wylewka osadzona jest na geometrycznym korpusie. O ich eleganckim charakterze decydują zwykle chromowane wykończenia. Również meble łazienkowe, przeznaczone do skandynawskich wnętrz projektowane są w formie prostych brył. Z estetyką wnętrza zharmonizują się modele segmentowe, np. prostokątne szafki podumywalkowe czy wysokie słupki, wyposażone w delikatne uchwyty.

W jasnych kolorach
Dominującym kolorem skandynawskich wnętrz jest biel. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim chęcią zachowania przestronności i lekkości wnętrza. Barwa ta doskonale odbija światło, a w połączeniu z naturalnym drewnem nadaje łazience ciepłego, przyjaznego charakteru. Chcąc przełamać biel innymi akcentami, warto zainspirować się fińskim zwyczajem stosowania czerni lub paletą eleganckich szarości. Taka kolorystyka dobrze sprawdza się w przypadku dodatków takich jak rolety czy oryginalna grafika ścienna.

A to już wiesz?  Wielofunkcyjne oświetlenie łazienkowe

fot.Grupa_Armatura

fot.Grupa_Armatura_1

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy