Trzy powody, dla których zechcesz zautomatyzować przestrzeń wokół swego domu

Rozwój techniki objawia się nie tylko tym, że pozwala dokonywać rzeczy wcześniej niemożliwych. To także szerszy dostęp do udogodnień, które coraz powszechniej trafiają pod nasze strzechy. Inteligentny dom zapewnia wygodę i bezpieczeństwo w codziennych czynnościach ? 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jak w prosty sposób ułatwić sobie życie, oszczędzając przy tym czas? Nowoczesną automatyką.

Sezamie, otwórz się!

IQ prawdziwie inteligentnego domu można dostrzec, zanim jeszcze przekroczy się jego próg. Napędy automatyczne, obsługujące dziś dowolny rodzaj bram, ułatwiają wjazd na posesję. Gdy zestawić je z siłownikami do drzwi garażowych, całkowicie znika chociażby problem wsiadania i wysiadania z auta w celu jego zaparkowania. Szczególnie docenić to przychodzi podczas chłodnych, zimowych wieczorów lub po prostu w przypadku częstego ruchu na posesji. Wystarczy nacisnąć guzik od obsługującego kilka urządzeń pilota, by siedząc w ciepłym i suchym aucie, móc wygodnie wjechać do garażu, za każdym razem oszczędzając nerwy i czas. Tak po prostu.

Autentycznie automatycznie

Planując budowę lub modernizację domu i jego najbliższego otoczenia, najlepiej stawiać na rozwiązania funkcjonalne. Inteligentna instalacja nie tylko zintegruje domowe systemy (np. alarm, światła, wjazd, zraszacze ogrodowe, drzwi czy ogrzewanie), ale pozwoli też w dowolnym momencie programować i monitorować ich pracę ? chociażby za pomocą smartfona lub programowalnego pilota. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest intuicyjna obsługa. Dobór kontrolera bywa już jednak bardziej złożony. ? W specyfikacjach pilotów widnieje często sporo danych ? m.in. napięcie zasilania, zasięg, zapisywane kody, częstotliwość pracy czy liczba obsługiwanych kanałów. W istocie uwagę skupić warto głównie na tych dwóch ostatnich. Każdy kanał może obsługiwać konkretne urządzenie. Np. popularnymi pilotami czterokanałowymi, poza bramą wjazdową i garażem, obsłużyć możemy jeszcze dwa dodatkowe urządzenia w domu i ogrodzie ? tłumaczy Sławomir Baran z firmy FAAC, która zajmuje się automatyką wjazdową. ? By cieszyć się płynną współpracą bramy wjazdowej i garażowej ? warto wybierać systemy w ramach tego samego producenta. Oszczędza to później czas i nerwy podczas rutynowej konserwacji bądź serwisowania ? dodaje.

Spokojna głowa

Wygoda i funkcjonalność domowej automatyki zdadzą się na nic, jeśli jej użytkownicy nie będą mogli na niej polegać i czuć się pewnie w jej otoczeniu. W przypadku napędów do bram i garaży fundamentalną rolę odgrywa bezpieczeństwo ? zarówno włamaniowe, jak i użytkowe. O ile współczesne, korzystające ze zmiennych kodów piloty są praktycznie niemożliwe do podrobienia (urządzenia wraz z centralą sterującą generują w trakcie lat biliony kodów, więc powtórzenie tego samego graniczy z niemożliwością), o tyle baczną uwagę warto zwrócić na oferowane przez napęd zabezpieczenia pojazdów i pieszych. Kontrola siły ciągu czy możliwość obsługi ręcznej podczas awarii zasilania ? to dziś standard. ? Nowocześniejsze napędy wyposażone są w zaawansowane rozwiązania, np. listwy optyczne czy całe sieci fotokomórek, które w każdej chwili kontrolują ruch w pobliżu bramy. Gdy w czasie zamykania skrzydła zarejestrują one w swym polu widzenia nieostrożne dziecko lub samochód, odwrócą one kierunek bramy, tak by nie weszła ona w kontakt fizyczny z przeszkodą ? mówi Sławomir Baran.

Zautomatyzowana przestrzeń wokół domu przestała już być synonimem luksusu, a stała się znacznym ułatwieniem codziennego życia. Warto pokusić się o takie rozwiązanie, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, komforcie użytkowania, funkcjonalności a przy tym również oszczędności czasu. Do tego dochodzi także prostota obsługi oraz trwałość systemu. Czy trzeba czegoś jeszcze?


dostarczył infoWire.pl
Źródło FAAC. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top