Łazienka Łazienki

Wygoda kontra przestrzeń, czyli jak urządzić toaletę

Wygoda kontra przestrzeń, czyli jak urządzić toaletę Samodzielna toaleta to praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. O

Wygoda kontra przestrzeń, czyli jak urządzić toaletę

Samodzielna toaleta to praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. O czym mieć na etapie projektu, by stała się ona funkcjonalną przestrzenią?
Pomieszczenie przeznaczone na osobną toaletę charakteryzuje się zwykle ograniczonym metrażem. Wyposażenie go w dopasowany wymiarowo sedes staje się kwestią decydującą dla jego funkcjonalności. Wybierając ceramikę sanitarną warto zwrócić uwagę również na etap jej przystosowania do specyficznych potrzeb domowników. Oferta rozwiązań zwiększających komfort korzystania z toalety jest niezwykle szeroka. Decydując się na remont, dobrze mieć świadomość dostępnych udogodnień.

Miska ? kompaktowa czy podwieszana?
Parametry, jakimi powinna wyróżniać się miska sedesowa w wielkiej mierze zależą od wielkości pomieszczenia. Gdy przestrzeń, którą mamy jest niewielka, zastosowanie znajdują przede wszystkim modele kompaktowe o całkowitej długości 63 cm. Wybór krótszej niż standardowa ceramiki pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca bezpośrednio przed miską.
By przekonać się przed zakupem, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na przykład o typowych wymiarach, warto sprawdzić, czy wolna przestrzeń przed będzie mieć 60 na 60 cm. Utrzymanie takiego pola pozwala na wygodne siadanie i wstawanie. Zapewni również komfort czyszczenia ceramiki.

? W miejscach o małym metrażu sprawdzą się także miski wiszące, zamontowane na stelażu podtynkowym ? podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. ? Tego rodzaju instalacja pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć jako praktyczna półka na łazienkowe akcesoria. Co równie ważne, zamontowanie ceramiki podwieszanej ułatwi utrzymanie czystości poprzez wyeliminowanie trudnodostępnych miejsc typowych dla modeli standardowych, takich jak załamania czy miejsce styku odpływu z podłogą ? dodaje ekspert.

Strefa umywalkowa bez zachlapań
Standardowa długość umywalek dedykowanych niewielkim pomieszczeniom wynosi od 25 do 35 cm. Takie wymiary gwarantują wygodne mycie rąk, przy minimalnym wykorzystaniu cennej przestrzeni. Oszczędność miejsca umożliwiają także modele o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które pozwolą na umiejscowienie baterii z boku. Ponieważ ograniczona przestrzeń toalety często eliminuje możliwość instalacji umywalki w zestawie z szafką, najpraktyczniejszy staje się wybór modelu wiszącego. Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy dbać o montażu ceramiki na wysokości od 75 do 85 cm oraz – jeszcze przed zakupem – zastanowić się nad dopasowaniem do niej odpowiedniej baterii. Jaki model sprawdzi się w toalecie? – Podstawowy problem, jaki może pojawić się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie wody, wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych ? tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. ? W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się i na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia ? 25 do 35 cm ponad umywalką ? dodaje.

A to już wiesz?  Wiosenny powrót do natury, czyli kilka słów o nadchodzących trendach łazienkowych

Mistrzowie drugiego planu
Ograniczony metraż pomieszczenia determinuje oszczędny i przemyślany dobór akcesoriów. Kupując mydelniczkę lub dozownik, warto wybrać modele ścienne, które nie wymagają dodatkowego miejsca na umywalce. Środki chemiczne, ręczniki, produkty higieniczne czy dodatkowy papier toaletowy możemy schować w narożnej szafce, umiejscowionej nad miską sedesową. Takie rozwiązanie gwarantuje również wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli domownikami są dzieci. Daje nam pewność, że dostęp do detergentów będzie groźniejszy niż w przypadku przechowywania ich w szafce bezpośrednio pod umywalką. Decydując się na wyposażenie toalety w tego rodzaju mebel, warto pomyśleć o wykorzystaniu go do nadania pomieszczeniu wizualnej głębi. Efekt optycznego powiększenia uzyskamy dzięki wyborze modelu z wbudowanym lustrem na powierzchni frontu. Dobrym wyjściem będzie także utrzymanie całości wystroju w jasnej kolorystyce.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy